Стан реалізації регіональних програм протидії захворюваності у Запорізькій області


By yana - Posted on 10 Декабрь 2014

Стан реалізації регіональних програм протидії захворюваності у Запорізькій області

Експерти проекту «Підвищення фінансової прозорості та бюджетної підзвітності місцевих управлінь охорони здоров'я» у Запорізькому регіоні провели комплексний аналіз програм профілактики захворюваності на туберкульоз, ВІЛ/СНІД та вірусний гепатит.

Так, на обласному рівні, затверджено програми протидії туберкульозу та вірусному гепатиту. Програми по профілактиці ВІЛ/СНІДу не має. Звісно у області функціонує центр профілактики та боротьби зі СНІДом та інші спеціалізовані медичні заклади, але відсутність єдиної цільової програми свідчить про відсутність системного підходу до вирішення проблеми боротьби та профілактики захворюваності на СНІД у регіоні. Аналіз деяких районних програм лише підтвердив цю думку. Так у Новомиколаївському та Куйбишевському районах є програми протидії цій лихій хворобі, однак ці програми мають обсяг 1-2 сторінки, а заходи, здебільшого, носять просвітницький характер та й сума фінансування вражає, це близько 4ох тис. гривень на рік.

Трохи краще виглядає ситуація з протидією туберкульозу. Обласна програма була затверджена ще у 2012 році на 5 років, в усіх аналізованих районах є свої власні програми та постійно ведуться асигнування. Загалом на кожного жителя області припадає на профілактику та лікування від туберкульозу по 14 гривень з обласного бюджету та ще по 2,50 з районних.

Ситуація з профілактикою та лікуванням вірусного гепатиту поки що на початковому етапі. У 2014 році затверджено обласну програму на наступні 3 роки. Загальний бюджет складає близько 2 млн. гривень, 70% заплановано профінансувати саме 2014 році, тому програма має досить потужний старт. Саме увага громадськості до процесів формування та виконання бюджетних програм  повинна забезпечить досягнення поставлених цілей та знизить рівень захворюваності  на ці та інші хвороби.

Проект громадського моніторингу управлінь охорони здоров'я фінансується  міжнародним фондом "Відродження".